Aleksytymia

Aleksytymia

Jednym z ”wyznaczników” człowieczeństwa jest zdolność do odczuwania i przeżywania emocji.
Na tym opiera się min. współczucie i empatia.
Są jednak osoby, które nie posiadają zdolności rozpoznawania, przeżywania i odczuwania emocji. Ta przypadłość to właśnie Aleksytymia.

Aleksytymia
Aleksytymia

Aleksytymia

Aleksytymicy, to ludzie wycofani, pozbawieni emocji, o pokerowych twarzach, uważani za bezwzględnych i nieczułych, pozbawionych uczuć.

Jednak to, że ich nie rozpoznają lub nie pokazują, nie oznacza, że ich nie odczuwają. Wręcz przeciwnie czasem ich natłok jest dla takich osób nie do zniesienia (np. u autystów to bardzo dokładnie widać).

Jak istotne jest to, byśmy nazywali i przeżywali emocje niech zaświadczy statystyka-otóż ok 30% populacji ma z tym problem, czyli to jest co 3 ze znanych nam osób!, a u alkoholików jest to ok. 60%. Poza tym, dowiedziono, że aleksytymia, odpowiada także w znacznym stopniu za występowanie stresu pourazowego w wojsku, co mocno utrudnia leczenie.

Tacy ludzie nie tylko mają kiepski kontakt z otoczeniem, ale czują się też odcięci od samych siebie. To z kolei generuje kolejne problemy z depresją, samookaleczeniami itp.trudnościami adaptacyjnymi, że już o komunikacji nie wspomnę.

Warto zatem poświęcić czas i energię na naukę ”obcowania” z emocjami, by lepiej funkcjonować w życiu zawodowym, rodzinnym, osobistym i zawodowym.

Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań