Wdzięczność

WDZIĘCZNOŚĆ

Wdzięczność to emocja ze wszech miar pożądana oraz bardzo istotna do uzyskania wewnętrznego spokoju a także wewnętrznej równowagi.

Wdzięczność

Jest emocją na tyle istotną, że psychologowie i psychoterapeuci proponują nawet prowadzenie „Dziennika Wdzięczności”. To notes, w którym codziennie mamy zapisywać za co tego dnia jesteśmy wdzięczni. Wiele osób w tym miejscu powie:

„Za co ja do diabła mam być wdzięczny? Podwyżka mnie ominęła, awans też, kolega wrócił z ekskluzywnych wakacji, a moje dziecko nie ma ”czerwonego paska” na świadectwie.”

Czy aby na pewno w tej sytuacji nie ma nic, za co mogę być wdzięczny?
Jest i to dużo. No co? – zapytacie.

WDZIĘCZNOŚĆ
WDZIĘCZNOŚĆ

Już wyliczam:
Bieżąca woda w kranie, prąd płynący w instalacjach, pełna lodówka, dobra książka. Także promocja do następnej klasy naszego dziecka, punktualny transport miejski. Że to ”norma”, nic takiego- no cóż my po prostu tak przywykliśmy do tego, że nie myślimy nawet jak ogromnej ilości ludzi nie jest to dane. To niby ”drobiazgi”, a jednak…

Na drugim końcu tych ”drobiazgów”, jest pokój, brak alarmów i ostrzału naszych domów, spokojny sen. Czy nadal uważasz, że nie masz powodów do wdzięczności?

Po prostu nie wierzę, a poza tym jak chcesz dostrzegać te ”duże powody ”do bycia wdzięcznym kiedy nie dostrzegasz tych małych?
Jak chcesz tej wdzięczności – której tak czy inaczej oczekuje każdy z nas – nauczyć swoje dzieci?
Popatrz, pomyśl i … Działaj na tym polu, bo warto.
Wdzięczność bowiem, jak mało co daje ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia.

Jestem wdzięczna, za lekturę tego tekstu.

Dziękuję. Autorka.

Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań