Wstyd

Wstyd

Wstyd to kolejna z emocji która towarzyszy nam w codziennym życiu. Nie ma człowieka, który nie odczuwałby kiedyś wstydu z jakiegoś powodu. Z tego artykułu dowiesz się między innymi czym właściwie jest wstyd, czym może Ci zagrozić jeżeli odczuwasz go za dużo, ale opowiem Ci też też jak wstyd może się Ci przysłużyć.

Czego się wstydzimy?

Wstyd to emocja, którą nierozerwalnie wiążemy z poczuciem, że:

  • czegoś nam brakuje,
  • nie jesteśmy tacy jak inni,
  • nie ukończyliśmy renomowanej szkoły czy uczelni,
  • nie bywamy w modnych klubach,
  • a wakacje spędzamy u babci na wsi, a nie w Aspen.

Wstydzimy się też, że ubieramy się w sieciówkach, a nie markowych butikach, nie chodzimy na siłownię i nie używamy najnowszych gadżetów i jeździmy nie ostatnim modelem BMW. Można tak wymieniać w nieskończoność…

Wstyd - czego się wstydzimy
Wstyd – czego się wstydzimy?

Dlaczego odczuwamy wstyd?

To wszystko ze strachu przed ośmieszeniem, wyszydzaniem i przede wszystkim odrzuceniem – wykluczeniem z kręgu osób, na którego opiniach nam zależy.

Wstydzimy się, bo czujemy się mniej atrakcyjni, głupsi, mniej wartościowi.

Zawstydzanie bywa też metodą wychowawczą, która przez porównywanie do innych ma zmotywować młodego człowieka do „poprawy”, a w rzeczywistości pogłębia tylko uczucie zażenowania i poczucie bycia gorszym od innych.

Wstyd - dlaczego go odczuwamy
Wstyd – dlaczego go odczuwamy?

Do czego może prowadzić poczucie wstydu?

Odczuwanie wstydu może prowadzić do poczucia osamotnienia, odrzucenia i w końcu nawet wejścia w konflikty z prawem, by zdobyć to, na czym nam zależy.

U młodych ludzi jest to bardziej niebezpieczne, bo oni dla akceptacji rówieśniczej i poczucia przynależności gotowi są wiele poświęcić, a niepowodzenia przeżywają mocniej. Depresje lub próby samobójcze mogą mieć u nich podłoże „banalnego wstydu”.

Wstyd - czym może grozić wstyd
Wstyd – czym może grozić?

Czy dzięki wstydowi możemy coś zyskać?

Wstyd to także sygnał dla nas informujący o pewnych brakach, niezaspokojonych potrzebach itp. Zatem jeśli dokładnie mu się przyjrzymy, to możemy się o sobie dużo dowiedzieć. Lepiej poznamy własne potrzeby i oczekiwania. Co równie ciekawe jest to także możliwość ”zweryfikowania ich wartościowości’.

Innym wartościowym odczuciem związanym ze wstydem, jest powstrzymywanie nas przed zachowaniami niegodnymi, krzywdzeniem siebie i innych ludzi. Wstyd spełnia tutaj zatem niebagatelną rolę „etycznego hamulca”.

Wstyd - „etyczny hamulec"
Wstyd – „etyczny hamulec”

Tak czy inaczej – warto się sobie przyglądać, by mieć jak najmniej powodów do wstydzenia się zarówno przed sobą, jak też przed innymi ludźmi, a przede wszystkim za siebie. To pozwoli nam nie utracić szacunku do siebie i szacunku jakim darzą nas inne osoby, a także kontaktu z nimi i samym sobą.

Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań