Aleksytymia raz jeszcze

Aleksytymia raz jeszcze

Aleksytymia raz jeszcze. Mianem Aleksytymia określa się specyficzne zaburzenie emocjonalne dotykające osoby mające trudności z nazywaniem, rozpoznawaniem własnym stanów emocjonalnych. A także niezdolność do rozpoznawania tychże u innych.
Specjaliści oceniają, że 3 na 10 osób dotyka ten problem, a 6-7 na 10 alkoholików to aleksytymicy. Mało tego, aleksytymia mocno skorelowana jest także ze stresem pourazowym dotykającym mocno żołnierzy wracających z pól walki.

Niezdolność do nazywania emocji nie oznacza w żadnym razie braku ich przeżywania. Wręcz przeciwnie np. autyści przeżywają tych emocji tak dużo i intensywnie, że gubią się i męczą nie mogąc ich uzewnętrznić.
No właśnie, brak umiejętności okazywania i nazywania powoduje, że aleksytymicy postrzegani są jako zimni, bezwzględni, pozbawieni uczuć ludzie.
Oni są odcięci od siebie, bo nie wiedzą co czują, jak to ”ugryźć”, co z tym zrobić, jak sobie poradzić ze sobą, a co dopiero jak poradzić sobie z tym w odniesieniu do innych ludzi.

Aleksytymia raz jeszcze
Aleksytymia raz jeszcze

Aleksytymia raz jeszcze – Czy nic nie można z tym zrobić?

Można, ale trzeba zaczynać od wczesnego dzieciństwa. Nie zabraniać dzieciom krzyku, płaczu, radości, gniewu itd. pozwalać na ich pokazywanie, przeżywanie ,uzewnętrznienie, a następnie omawianie ich. To nie jest może najłatwiejsze i najwdzięczniejsze zadanie, ale warte swojej ceny.
Tym bardziej, że w późniejszych latach przełoży się to na lepszy kontakt takich ludzi samych ze sobą i z innymi ludźmi, na ich bezkonfliktowe funkcjonowanie w życiu.
Zatem życzę cierpliwości i wytrwałości w tej pracy.
Powodzenia.

Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań