Pojęcie ”Ciemna Triada” opisano w po raz pierwszy w 1941 roku. Dokonało tego dwóch panów: Delroy Paulus i Kewin Williams.
Ciemną triadę opisali jako ”właściwości dyspozycyjne, które są społecznie niepożądane”. W jej skład wchodzą takie cechy jak: makiawelizm, narcyzm i psychopatia.
MAKIAWELIZM
Makiawelizm oznacza w psychologii pewien rodzaj osobowości, który charakteryzuje się brakiem uczuć wyższych. Makiawelista ma chłodne relacje z innymi, których traktuje instrumentalnie, lekceważy ludzi i umniejsza ich wartość. Ponadto bez skrupułów manipuluje ludźmi dla osiągnięcia własnych celów, czy korzyści. W pewnym momencie jednak wykonuje ruch, który demaskuje jego prawdziwe oblicze i prawdziwe zamiary.
Makiawelizm powszechnie kojarzony jest z wychowaniem. Mówi się, że makiawelista, to psychopata, który odniósł życiowy sukces. Stąd tak wielu makiawelistów wśród polityków, liderów, czy kierowników. …
Ponadto ich powierzchowny urok osobisty uwodzi ”ofiary”, by utwierdzić makiawelistę w wybujałym poczuciu własnej wartości, mniemaniu o sobie i jeszcze mocniej ”pompować” ego. Materializm, brak empatii, każe takiej osobie mieć co chce, za wszelką cenę, bezwzględnie i …najlepiej natychmiast. Robi to bez wyrzutów sumienia kłamiąc i manipulując ”na zawołanie” myśląc tylko o sobie. Zatem jasne jest, że nie nawiązuje trwałych relacji, nie ma potrzeby poświęcenia dla innych (czasu, energii, działań). Nie liczy się bowiem nic poza jego własną satysfakcją.
PSYCHOPATIA – Ciemna Triada
To kolejny ”bok trójkąta”, mocno kojarzony z emocjami, z emocjonalnym funkcjonowaniem człowieka. Z kontaktami interpersonalnymi.
Zwykle psychopata ma trzy wysoko-wyróżniające go cechy;
-arogancja i kłamliwy styl funkcjonowania
-poważne deficyty rozumienia, przeżywania oraz ekspresji emocji
-mocno zaznaczoną impulsywnością
Psychopatyczne osoby, krzywdzą innych bez wyrzutów sumienia, na zimno.
Stąd: brak im odpowiedzialności, poczucia winy, empatii, wchodzenia w interakcje społeczne. Ich życie seksualne jest ubogie i ma bardzo małą integrację uczuciową z partnerem.
Na dodatek psychopata nie akceptuje dyscypliny, norm społecznych i nie da się na nim polegać. Nie odczuwa potrzeby planowania życia, chce wszystko tu i teraz, impulsywność reakcji oraz brak poczucia winy i lęku tylko podsycają jego aspołeczne zachowania. Dlatego są oni tak nieprzewidywalni i niebezpieczni.
NARCYZM – Ciemna Triada
To zaburzenie oparte o pozornie zwiększone poczucie własnej wartości. Nieomal manię wielkości. W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót.
Narcyz za nic nie przyzna się do tego, że boi się iż ktoś odkryje to, że w czymś jest słabszy, czegoś nie umie , nie wie, nie rozumie, czemuś zawinił itd. Będzie kręcił, obrażał, obmawiał, upokarzał, po to, by odpowiedzialnością za swoje błędy i słabości za wszelką cenę obarczyć kogoś innego. Zatem poczucie winy innych to podstawa jego funkcjonowania.
Podsumowanie
Najogólniej ujmując ”Ciemną Triadę” charakteryzuje takie oto twierdzenie:
„Psychopata wykorzystuje urok i przymus.
Makiawelista urok i uwodzenie.
Narcyz to wywoływanie u innych poczucia winy i odpowiedzialności”.
Kim jest Psycholog Walki?
Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.
To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.
ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.
Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań
You must be logged in to post a comment.