Ciemna Triada

Ciemna Triada

Pojęcie ”Ciemna Triada” opisano w po raz pierwszy w 1941 roku. Dokonało tego dwóch panów: Delroy Paulus i Kewin Williams.

Ciemną triadę opisali jako ”właściwości dyspozycyjne, które są społecznie niepożądane”. W jej skład wchodzą takie cechy jak: makiawelizm, narcyzm i psychopatia.

MAKIAWELIZM

Makiawelizm oznacza w psychologii pewien rodzaj osobowości, który charakteryzuje się brakiem uczuć wyższych. Makiawelista ma chłodne relacje z innymi, których traktuje instrumentalnie, lekceważy ludzi i umniejsza ich wartość. Ponadto bez skrupułów manipuluje ludźmi dla osiągnięcia własnych celów, czy korzyści. W pewnym momencie jednak wykonuje ruch, który demaskuje jego prawdziwe oblicze i prawdziwe zamiary.

Makiawelizm powszechnie kojarzony jest z wychowaniem. Mówi się, że makiawelista, to psychopata, który odniósł życiowy sukces. Stąd tak wielu makiawelistów wśród polityków, liderów, czy kierowników. …
Ponadto ich powierzchowny urok osobisty uwodzi ”ofiary”, by utwierdzić makiawelistę w wybujałym poczuciu własnej wartości, mniemaniu o sobie i jeszcze mocniej ”pompować” ego. Materializm, brak empatii, każe takiej osobie mieć co chce, za wszelką cenę, bezwzględnie i …najlepiej natychmiast. Robi to bez wyrzutów sumienia kłamiąc i manipulując ”na zawołanie” myśląc tylko o sobie. Zatem jasne jest, że nie nawiązuje trwałych relacji, nie ma potrzeby poświęcenia dla innych (czasu, energii, działań). Nie liczy się bowiem nic poza jego własną satysfakcją.

Ciemna Triada
Ciemna Triada

PSYCHOPATIA – Ciemna Triada

To kolejny ”bok trójkąta”, mocno kojarzony z emocjami, z emocjonalnym funkcjonowaniem człowieka. Z kontaktami interpersonalnymi.
Zwykle psychopata ma trzy wysoko-wyróżniające go cechy;
-arogancja i kłamliwy styl funkcjonowania
-poważne deficyty rozumienia, przeżywania oraz ekspresji emocji
-mocno zaznaczoną impulsywnością

Psychopatyczne osoby, krzywdzą innych bez wyrzutów sumienia, na zimno.
Stąd: brak im odpowiedzialności, poczucia winy, empatii, wchodzenia w interakcje społeczne. Ich życie seksualne jest ubogie i ma bardzo małą integrację uczuciową z partnerem.
Na dodatek psychopata nie akceptuje dyscypliny, norm społecznych i nie da się na nim polegać. Nie odczuwa potrzeby planowania życia, chce wszystko tu i teraz, impulsywność reakcji oraz brak poczucia winy i lęku tylko podsycają jego aspołeczne zachowania. Dlatego są oni tak nieprzewidywalni i niebezpieczni.

NARCYZM – Ciemna Triada

To zaburzenie oparte o pozornie zwiększone poczucie własnej wartości. Nieomal manię wielkości. W rzeczywistości jest dokładnie na odwrót.
Narcyz za nic nie przyzna się do tego, że boi się iż ktoś odkryje to, że w czymś jest słabszy, czegoś nie umie , nie wie, nie rozumie, czemuś zawinił itd. Będzie kręcił, obrażał, obmawiał, upokarzał, po to, by odpowiedzialnością za swoje błędy i słabości za wszelką cenę obarczyć kogoś innego. Zatem poczucie winy innych to podstawa jego funkcjonowania.

Podsumowanie

Najogólniej ujmując ”Ciemną Triadę” charakteryzuje takie oto twierdzenie:
„Psychopata wykorzystuje urok i przymus.
Makiawelista urok i uwodzenie.
Narcyz to wywoływanie u innych poczucia winy i odpowiedzialności”.

Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań