Odwaga cywilna

Odwaga cywilna

Bez wdawania się w słownikowe definicje, przyjmuję, iż odwaga cywilna to min.: mówienie prawdy, nawet, gdy jest ona niepopularna, nie pasuje do ”przyjętego kanonu”, nie daje szybkich korzyści, a także nie robi nam spodziewanego networkingu.

Odwaga cywilna

Czyli, odwaga cywilna, jest to zwracanie uwagi na rozbieżności między wartościami deklaratywnymi, a rzeczywistymi działaniami i to bez oglądania się na ”nie wypada”, ”nie będę się wychylać”, ”nie wyjdę przed szereg” itd. itp….. To także niepomijanie i zbywanie milczeniem nieprawości i nieprawidłowości w zachowaniu innych ludzi tylko dlatego, że: boimy się, mamy do załatwienia własne interesy, i że inni milczą.

I tu mamy, według mnie cudny przykład takiego zachowania:
Do autobusu miejskiego wsiada barczysty, potężny młody człowiek z prawie tak samo wielkim ”BUM BOXem”. Po zajęciu miejsca włącza rap ”na pełny gaz”.
Innym pasażerom ”puchną uszy”…
Młodzieniec przycisza muzykę i pyta:”Ktoś chce coś powiedzieć?”- Cisza
Zatem rozkręca muzykę jeszcze głośniej. Po chwili, przycisza i ponawia swoje pytanie:”Ktoś ma coś do powiedzenia?”- Nadal milczenie.
Na co młodzian mówi głośno i wyraźnie:” Robię to tylko dlatego, że nikt nic nie mówi i się nie sprzeciwia.”
Po czym wysiada zostawiając pozostałych pasażerów ze swoimi myślami.

Odwaga cywilna
Odwaga cywilna

Oblicza odwagi cywilnej

Odwaga cywilna to również mówienie publicznie, że nie zgadzam się z tobą; przekonaj mnie, że nie mam racji / mylę się. I takie samo publiczne powiedzenie przepraszam, to ja się myliłem. To ogromny przyczynek do budowania autorytetu, szacunku i wizerunku eksperta. To także budowanie ww. w stosunku do nas jako szefów, liderów, rodziców i w ogóle ludzi.
Bardzo dobrze widać to na przykładzie Gandhiego, który najpierw namawiał Hindusów do biernego oporu wobec Anglików, a w końcu doprowadził do niepodległości Indii.
Zapytany jak tego dokonał powiedział:
”Najpierw cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, potem z tobą walczą, a na końcu …WYGRYWASZ”.
Odwaga cywilna ma jeszcze jedną cechę. Otóż ten, komu ona jest bliska powinien liczyć się z tym, że nie będzie miał wielu fanów, początkowo będzie osamotniony, ale powoli zacznie wzbudzać zaciekawienie. Potem szacunek, a na końcu naśladownictwo.
Powiecie Państwo, że to trudne. Nie jest ”szybkie / instant”. To prawda, jednak jest warte swojej ceny.

Odwaga cywilna w praktyce

Artykuł o podobnej tematyce umieściłam także na kanale Linkedin.

Okazało się rychło, że Ci, którzy jak ja uważają, że reagować trzeba, zwrócili uwagę na to, o czym i ja pisałam. Otóż zamiast komentarza zacytuję kilka wpisów:

1.” Gdy uważam, że to potrzebne i wtedy zaczynam mieć przyjaciół, albo wrogów”

2.”Powiedz prawdę prosto w oczy, to do ciebie z kijem skoczy”. A zatem, gdy odważałem się to robić, nagle telefon milkł, a ”przyjaciele rozmywali się w niebycie”.

 To tylko niektóre z ciekawszych komentarzy.

Jednak, to, co dla mnie było najmocniej uderzające, to fakt, że najwięcej zastrzeżeń mieli Ci z respondentów, którzy stwierdzili, że choćby dla własnego bezpieczeństwa nie warto ryzykować i odzywać się.

To oczywiste, że najpierw powinniśmy zadbać o swoje dobro. Jednak w dobie, gdy wszyscy chodzimy z telefonami komórkowymi, wezwanie pomocy to powinien być nasz obowiązek.

Rozważcie to proszę sami.

Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań