Ageizm to mało znane pojęcie, które jednak wywiera coraz istotniejszy wpływ na życie ludzi. W tym artykule tłumaczę co to takiego, dlaczego ageizm jest tak dużym problemem i jakie może nieść za sobą konsekwencje.
Co to znaczy „ageizm”?
Ageizm to pojęcie, które jest ogólnie mało znane, jednak dotyczy niestety coraz większej grupy ludzi.
Najogólniej mówiąc – zgodnie z definicją oznacza dyskryminację i wyznawanie irracjonalnych przesądów, poglądów dotyczących pojedynczych ludzi lub grup społecznych w oparciu o ich wiek.
Ageizm zakłada bowiem, że osoby, które przekroczyły 50 lub 60 lat są:
- mniej wydajne
- wolniej się uczą
- mniej podatne na pracę w młodych zespołach
- mniej kreatywne, np. przez przywiązanie do kartki papieru z notatkami i rozmów bezpośrednich (a nie wykorzystywania zdobyczy technologicznych)
Dlaczego ageizm jest problemem?
Ageizmowi „blisko” jest do rasizmu, seksizmu i innych podobnych pojęć, które są podobnie oparte o schematy i uprzedzenia.
Co ciekawe, sami pracodawcy, osoby decyzyjne będące często w wieku 50-60+ twierdzą, że miałyby „ciężki orzech do zgryzienia” kiedy w poszukiwaniu u nich pracy pojawiłaby się taka osoba.
To, że problem jest ważny dokładnie wynika z danych demograficznych. Obserwujemy starzenie się społeczeństwa w ogóle, a co za tym idzie starzenie się także kadry pracowniczej także. Na rynku pracy są stale braki kadrowe. Problemem jest też brak świadomości wśród np. rekruterów. Dziś mając 30+ lat tak beztrosko odrzucają CV tych 50+ zapominając, że sami też mogą w podobnym wieku tego doświadczyć.
Jakie mogą być tego konsekwencje?
Wspomniane tu ageistyczne przyczyny prowadzą też do bardzo poważnych, a jeszcze nie utożsamianych z pojęciem ageizm konsekwencji społecznych na ”dużą skalę” zjawisk. Są to min;
- poczucie „niewidzialności” na rynku pracy
- obniżone poczucie własnej godności i wartości
- popadanie w apatię, depresję, a nawet próby samobójcze
To tylko niektóre z tych „większego kalibru” konsekwencji tego wykluczenia.
Wszystkim pracodawcom, ale też osobom współistniejącym ze starszym pokoleniem przypomnę i polecę film ”Praktykant”, który świetnie obala te mity. Zwiastun możesz obejrzeć bezpośrednio tu na stronie, lub klikając w link: https://youtu.be/4PeWfK7N4g8
A na koniec pamiętajmy – my też za jakiś czas będziemy „50-60+” i pewnie nie zechcemy tylko z tego powodu być spychani na margines życia. Prawda?
Kim jest Psycholog Walki?
Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.
To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.
ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.
Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań
You must be logged in to post a comment.