Ageizm

Ageizm

Ageizm to mało znane pojęcie, które jednak wywiera coraz istotniejszy wpływ na życie ludzi. W tym artykule tłumaczę co to takiego, dlaczego ageizm jest tak dużym problemem i jakie może nieść za sobą konsekwencje.

Co to znaczy „ageizm”?

Ageizm to pojęcie, które jest ogólnie mało znane, jednak dotyczy niestety coraz większej grupy ludzi.

Najogólniej mówiąc – zgodnie z definicją oznacza dyskryminację i wyznawanie irracjonalnych przesądów, poglądów dotyczących pojedynczych ludzi lub grup społecznych w oparciu o ich wiek.

Ageizm zakłada bowiem, że osoby, które przekroczyły 50 lub 60 lat są:

  • mniej wydajne
  • wolniej się uczą
  • mniej podatne na pracę w młodych zespołach
  • mniej kreatywne, np. przez przywiązanie do kartki papieru z notatkami i rozmów bezpośrednich (a nie wykorzystywania zdobyczy technologicznych)
Ageizm - wszystkich może nas to czekać
Ageizm – wszystkich może nas to czekać

Dlaczego ageizm jest problemem?

Ageizmowi „blisko” jest do rasizmu, seksizmu i innych podobnych pojęć, które są podobnie oparte o schematy i uprzedzenia.

Co ciekawe, sami pracodawcy, osoby decyzyjne będące często w wieku 50-60+ twierdzą, że miałyby „ciężki orzech do zgryzienia” kiedy w poszukiwaniu u nich pracy pojawiłaby się taka osoba.

To, że problem jest ważny dokładnie wynika z danych demograficznych. Obserwujemy starzenie się społeczeństwa w ogóle, a co za tym idzie starzenie się także kadry pracowniczej także. Na rynku pracy są stale braki kadrowe. Problemem jest też brak świadomości wśród np. rekruterów. Dziś mając 30+ lat tak beztrosko odrzucają CV tych 50+ zapominając, że sami też mogą w podobnym wieku tego doświadczyć.

Ageizm - pozory mogą mylić
Ageizm – pozory mogą mylić

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Wspomniane tu ageistyczne przyczyny prowadzą też do bardzo poważnych, a jeszcze nie utożsamianych z pojęciem ageizm konsekwencji społecznych na ”dużą skalę” zjawisk. Są to min;

  • poczucie „niewidzialności” na rynku pracy
  • obniżone poczucie własnej godności i wartości
  • popadanie w apatię, depresję, a nawet próby samobójcze

To tylko niektóre z tych „większego kalibru” konsekwencji tego wykluczenia.

Wszystkim pracodawcom, ale też osobom współistniejącym ze starszym pokoleniem przypomnę i polecę film ”Praktykant”, który świetnie obala te mity. Zwiastun możesz obejrzeć bezpośrednio tu na stronie, lub klikając w link: https://youtu.be/4PeWfK7N4g8


A na koniec pamiętajmy – my też za jakiś czas będziemy „50-60+” i pewnie nie zechcemy tylko z tego powodu być spychani na margines życia. Prawda?


Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań