Zdrowy egoizm, czyli kochaj bliźniego swego jak siebie samego

Zdrowy egoizm

Zdrowy egoizm – czym właściwie on jest? Chociaż sama nazwa kojarzy nam się bardzo negatywnie to pokażę Ci dzisiaj, że egoizm w umiarkowanej dawce dla własnego dobra może być zbawienny. W tym artykule wytłumaczę Ci co to jest zdrowy egoizm oraz jak czasami może nawet uratować nam życie.

Czym jest zdrowy egoizm?

Egoizm utożsamiamy zwykle z samolubstwem, nastawieniem tylko i wyłącznie na nasze własne ja, na nasze ego. Skupiamy się na zaspokajaniu naszych własnych potrzeb, spełnianiu marzeń i zachcianek nawet kosztem innych ludzi.

Owszem, tak się dzieje, ale tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z egoistą.

Zdrowy egoizm - zasady niczym w samolocie
Zdrowy egoizm – zasady niczym w samolocie

Czym zatem różnią się te oba egoizmy?

Aby to wyjaśnić najlepiej odwołać się do sytuacji, kiedy lecimy samolotem. Za każdym razem stewardessy omawiają „procedury awaryjne”, pokazując jak prawidłowo zakładać maskę tlenową i na koniec podkreślają mocno:

NAJPIERW ZAKŁADAMY MASKĘ SOBIE, A POTEM POMAGAMY INNYM.

Czyli – aby samemu nie być ofiarą i nie potrzebować pomocy najpierw powinniśmy zadbać o siebie. Dopiero wtedy będziemy skuteczni w pomocy innym.

Drugi przykład to gdy np. opiekunowie osób obłożnie chorych, niepełnosprawnych, starszych itp. muszą zadbać o wypoczynek, by dobrze i skutecznie zajmować się podopiecznymi.

Zdrowy egoizm - zadbaj o siebie
Zdrowy egoizm – zadbaj o siebie

Rodzice czuwający w szpitalach, klinikach onkologicznych, w których często spędzają absolutnie cały swój czas mają do dyspozycji np. fryzjerów, wizażystów itp. – wszystko po to, aby poczuć się „jak normalni ludzie”. To często przenosi się na zmniejszenie poczucia winy chorego, że swoim stanem obciąża życie bliskich. Pozwala odzyskać radość i poprawia nastrój.

Inną sprawa jest to, że sami będąc zdrowi, wypoczęci, spełnieni i szczęśliwi lepiej rozumiemy innych ludzi i ich potrzeby. Łatwiej też wybaczamy im ich słabości, potrzeby, konieczność poświęcania się itd.

Warto zatem zadbać o własny dobrostan, by dawać go innym.


Psycholog Walki - Małgorzata Drozdowska-Pachuta

Kim jest Psycholog Walki?

Jestem psychologiem specjalizującym się w pracy z ludźmi którzy chcą osiągać cele. Których problemem jest walka z … życiem, biznesem, sportem, … samym sobą.

To nie równa walka i często potrzeba wsparcia w niej. Na moje wsparcie w tej walce możesz liczyć.

ZAPRASZAM – skorzystaj ze spotkania GRATIS – przykładowo na kawie, na spacerze, na luźno w miejscu publicznym, nie w gabinecie – przekonajmy się wspólnie, czy mogę Tobie pomóc.

Obowiązuje mnie tajemnica lekarska – zapewniam całkowitą dyskrecję i poufność naszych spotkań